Web Toolbar by Wibiya

Desktop-001

DEPARTMENT OF TEXTILE ENGINEERING

 
STUDENT ACTIVITY & ACHIEVEMENTS

STUDENT ACTIVITY

A) Student Chapter: 

 

Sr. No.             

Date

Activities

1

13/01/2012

Open Interview with Mr. Sanjay Quane & Mr. Amrut Chajjed, Alumni Members and Successful entrepreneurs.

2

21/01/2012

"Textile Business Development Programme" by Central Institute for Research on Cotton Technology.

3

3/2/2012

A Lecture by Mr. Sidharth Alase on the topic "Experiences at Eastern Michigan University, USA and Importance of Higher Education"

4

2/3/2012

National Level Event "Textvision2012" Technical Paper Presentation competition & Technical Project Contest.

5

3/3/2012

National Level Event "Fashionova2K12" Design Collection and Presentation and Technical Product Display.

6

16/6/2012

One day workshop on Human Resource management for labour and welfare officers of Textile Industries

7

15/09/2012

A Lecture on "Experiences in Textiles" by Shri. Shyamsundarji Marda and Shri Ambarishji Sarda

8

3/03/2013

National Level Event "Textvision 2013" Technical Paper Presenation Competition 

9 3/03/2013

National Level Event "Fashionova 2K13" Design Collection and Presentation Contest.

10

24/7/2013

GET Ready for GATE 2014, "An Interactive Session with GATE Scholars", for final Year Students.

11 12/8/2013 A Lecture by Prof.S.D. Mahajan on the topic, "Zero to Hero", for Third year B.Text Students
12 20/8/2013 A Lecture by Prof. S. D. Mahajan on the topic, "Superb Supervisiors", for final year B.Text students.
13 2/10/2013 One day Picnic to Thoseghar & Kas Pathar for Student Chapter Members.
14 15/01/2014 A Lecture by Mr. S. Chaitanya D.S.P of police, Ichalkaranji on, "Experiences in Police Services".
15 22/02/2014 National Level Event "Textvision 2014" Technical Paper Presenation Competition 
16 22/02/2014 National Level Event "Fashionova 2K14" Design Collection and Presentation Contest.
17 24/02/2015 National Level Event "Textvision 2015" Technical Paper Presenation Competition 
18 24/02/2015 National Level Event "Fashionova 2K15" Design Collection and Presentation Contest.
19 28/02/2016 National Level Event "Textvision 2016" Technical Paper Presenation Competition 
20 28/02/2016 National Level Event "Fashionova 2K16" Design Collection and Presentation Contest.
21 10/08/2016 A Lecture by Prof.S.D. Mahajan on the topic, "Zero to Hero", for  B.Text Students
22 26/08/2016 Freshers Welcome 2K16 for Newly Admitted First Year Student
23 25/09/2016

Intera Collage Event Organised  "TALENTIME 2K16"

24 11/02/2017 National Level Event "Textvision 2017" Technical Paper Presenation Competition 
25 11/02/2017 National Level Event "Fashionova 2K17" Design Collection and Presentation Contest.

B) Industrial Visit: Year 2016-2017 for Third Year B. Text. (TPE) 

TOUR ROUTE

      Departure Date              Place        Departure time       Arrival Date     Place      Industries
01/12/2016 Ichalkaranji 04:00 AM 01/12/2016 Karad Hindustan
01/12/2016 Karad 03:00 PM 01/12/2016 Pune Rieter,Becart,ICC
03/12/2016 Pune 06:00PM 03/12/2016 Mumbai    ITME,BTRA,WRA


06/12/2016 Mumbai 10:00PM 07/12/2016 Ichalkaranji  

 Industrial Visit: Year 2016-2017 for Third Year B. Text. (TT/MMTT/TPE) 

TOUR ROUTE 

      Departure Date              Place        Departure time       Arrival Date     Place      Industries
01/12/2016 Ichalkarnaji 4:00 am 01/12/2016 Islampur Rajarambapu
01/12/2016 Islampur 3:00 pm 01/12/2016 Pune  Garware, Century Enka, Brinton
04/12/2016 Pune 6:00 am 04/12/2016 Patalganga Reliance
04/12/2016 Patalganga 4:00 pm 04/12/2016 Mumbai ITME
06/12/2016 Mumbai 10:00 pm 07/12/2016 Ichalkaranji  

 

 Industrial Visit: Year 2016-2017 for Third Year B. Text. (TC) 

TOUR ROUTE 

      Departure Date              Place        Departure time       Arrival Date     Place      Industries
02/12/2016 Ichalkarnaji 8:00 pm 01/12/2016 Vapi   Welspun,
Raymond ETP, Killer
Jeans
05/12/2016 Vapi 02:00 pm 05/12/2016 Mumbai ITME, WRA
06/12/2016 Mumbai 10:00 pm 07/12/2016 Ichalkaranji  

 

 Industrial Visit: Year 2016-2017 for Third Year B. Text. (TT) 

TOUR ROUTE 

      Departure Date              Place        Departure time       Arrival Date     Place      Industries
30/11/2016 Ichalkarnaji 4:00 pm 01/12/2016 Vapi Alok , Raymond  Welspun, Kusumgar
02/12/2016 Vapi 9:00 pm 03/12/2016 Mumbai CIRCOT, ITME
05/12/2016 Mumbai 9:00 pm 06/12/2016 Ichalkaranji  

 Industrial Visit: Year 2016-2017 for Third Year B. Text. (TT/MMTT/TPE/FT) 

TOUR ROUTE 

      Departure Date              Place        Departure time       Arrival Date     Place      Industries
30/11/2016 Ichalkarnaji 7:00 pm 01/12/2016 Mumbai NIFT, SGS, CIRCOT, Creative, Fritzberg, Intertek
05/12/2016 Mumbai 7:00 pm 06/12/2016 Ichalkaranji  

 

C) Industrial Training 

 

Training and Placement Department of DKTE is actively involved in arrangements of Industrial Training. 
•  Up till now more than 13,000 students have undergone for Industrial Training.

 

Industrial Training is a very important part of professional engineering education. All B.Text. (TT/MMTT/TPE/TC/FT) students are required to undergo industrial training at the end of each Fourth and Sixth Semester for the period of total Eight Weeks.

 

Training and Placement Department interact with all leading textile units for getting sanction. About 300 textile units of various sectors like Spinning / Weaving / Knitting / Texturising / POY / PSF / Machinery Manufacturing / Woven Processing / Knit Processing / Non-Woven / Technical Textile / Research Institutes are offering training facilities. 

 

To get the maximum benefits from this opportunities, the training is very carefully planned. The training programme has following components. 

 

1) Orientation Lecture : During Orientation Lecture students are taught technique of learning what to learn, etc.

 

2) Industrial Training : B.Text. (TT/MMTT/TPE/TC/FT) = 04 Weeks in the month of June. 

 

3) Daily Diary : Daily Diary prepared for student is unique feature of DKTE. More than 1000 guideline points are given in this diary. Students undergoing training are required to maintain daily diary regularly in systematic manner. 

 

4) Evaluation : Evaluation of training performance is done by conducting viva-voce examination by inviting External Examiners having industrial experience.

 

PLACEMENT BASED ON TRAINING PERFORMANCE   

 

S.No.

NAME OF THE INDUSTRY

S.N.

NAME OF THE INDUSTRY

1

Aarati International Limited,Ludhiana (Punjab)

100

Modern Denim Limited

2

Abhishek Spinning Mills,Kolhapur

101

Morarjee Brembana Pvt. Limited

3

Ajara Sahakari Sootgirani Limited, Ajara

102

Mudra Lifestyle, Tarapur

4

Alines Wvg. Mills, Hatkanangale

103

Nagreeka Exports Ltd., Yevluj

5

Alok Textiles,Mumbai

104

Nahar Spinning Mills, Dhandri Kalyan

6

Alok Textiles,Vapi (Gujrat)

105

Nahar Spinning Mills, Mandideep (M.P.)

7

Alps Industries Ltd.,Ghaziabad (UP)

106

National Rayon Corpn. Limited

8

Amit Processors Ltd.,Ichalkaranji

107

Nav-Maharashtra Sah.Soot Girani Ltd., Sajani

9

Amit Spinning Industries Ltd.,Kolhapur

108

Oracle Exports, Vapi.

10

Amritlakshmi Machine Works

109

Oswal F.M. Hammerle Textiles Limited, Kagal

11

Anglo French Textiles, Pondicherry

110

Oxford Industries Ltd., Ankaleshwar

12

Ankur Textiles, Ahmedabad

111

Pasupati Spg. & Wvg. Mills Ltd., Delhi

13

Arunoday Mills Ltd.,Morbi

112

PBM Polytex Pvt.Ltd. Petlad (Gujarat)

14

Arvind Cotspin Ltd.,Kolhapur

113

Pee Vee Textiles Ltd., Jamb

15

Arvind Mills Ltd.,Ahmedabad

114

Pioneer Processing, Erode

16

Asarwa Mills,Ahmedabad

115

Poddar Mills, Mumbai

17

Ashima Ltd.,Ahmedabad

116

Poppy's Knitwears

18

ATE Marketing Pvt.Ltd., Mumbai

117

Pranavaditya Spinning Mills, Alte

19

B.R.F.L. Limited

118

Prashant Gamatex Pvt. Limited

20

B.T.R.A., Mumbai

119

Pratibha Syntex Ltd.,Indore

21

Baldeva Textiles, Ichalkaranji

120

Precot Meridian Ltd., Pollachi

22

Bhandare Sizers, Ichalkaranji

121

Prerna Syntex, Rajasthan

23

Bhaskar Industries Ltd., Bhopal

122

Priyadarshini Spinning Mills,Shirpur

24

Bhavani Text. Processors

123

Provogue

25

Bhavin Textiles, Surat

124

Pushpak Hosiery, Noida

26

Bhilwara Spinners Ltd., Bhilwara (Rajasthan)

125

R.M. Mohite Textiles Ltd., Vadgaon

27

Bhiwani Textile Mills

126

R.S.R. Mohota Spinning & Weaving Mills Ltd.,Hinganghat

28

Birla Century

127

Radhakanhaiya Processors, Ichalkaranji

29

Bombay Dyg. & Mfg. Co. Ltd., Ranjangaon

128

Raghoji Textiles (Bhandare Group), Ichalkaranji

30

Campbell Knitwears,Belgaum (KS)

129

Rajarambapu Co-op. Spg. Mills.,Sangli

31

Cavaal

130

Rajasthan Spg. & Wvg. Mills

32

Century Enka, Pune

131

Rajdhani Fabrics Ltd., Sangli

33

Century Rayon, Shahad

132

Ramkumar Mills, Bangalore

34

Century Textiles & Ind. Ltd., Indore

133

Ramanand Bharati Spinning Mills, Tasgaon

35

Chenab Textiles, Jammu.

134

Rana Textile Processors, Erode

36

Cheslind Textiles Limited

135

Raymond UCO Denium, Yavatmal

37

Chhaya Co-Operative Weaving Mills Limited, Ichalkaranji

136

Raymonds Limited, Vapi (At-Post: Khadki-Udwada)

38

Chima Spentex Ltd., Lalru (Punjab)

137

Raymonds Ltd., Chhindawara

39

CIMMCO Spinners (CLC), Solapur

138

Raymonds Ltd., Thane

40

Clarient Chemicals (India) Ltd., Mumbai

139

Raymonds Zaimbaiti, Kagal

41

Cotton King

140

Reliance Industries Limited

42

Creative Mobus, Vapi (Gujarat)

141

Rohan & Sohan Dyechem, Mumbai

43

Croda Chemicals Ltd., Mumbai

142

Rhythm Synthetics Limited

44

D.C.L. Polyesters Limited

143

Richa Knits Ltd., Faridabad

45

Damanganga

144

Ried & Taylor, Nanjangad, Mysore (KS)

46

Datta Shet.Vin.Saha. Soot Girni, Hatkanangale

145

Rieter India Ltd., Wing, Satara

47

Deendayal Co-op. Spg. Mills

146

Ritispin Synthetics Ltd., Pithampur (M.P.)

48

Deepak Spinners Limited

147

S.P.L. Industries Ltd., Delhi

49

Defiance Knitting Industries

148

S.T.I. (India) Ltd., Indore

50

Dhanlaxmi Process,Mumbai

149

Sagareshwar Sah. Soot Girni, Sangli

51

Dicitex Décor, Mumbai

150

Sambandham Spinning Mills Ltd., Unit-1 (T.N.)

52

Dystar India Limited, Mumbai

151

Sanghi Polyesters Ltd., Hyderabad

53

Eurotex Industries & Exports, Kohapur

152

Sangola Co-Op. Spinning Mills, Sangola

54

Eveline International, Ludhiana.

153

Sarla Fabrics Pvt.Ltd., Ghaziabad

55

Forbes Gokak Ltd., Gokak Falls

154

Shahi Exports, Bangalore

56

Frontier Processing Mill, Bhavani, Erode

155

Sharada Processors (P) Ltd., Erode

57

Gangotri Textiles

156

Shree Vaishnodevi Mills Ltd., Mettupalyam, Coimabatore

58

Garden Silk Mills Ltd., Vareli, Surat

157

Shri Krishna Petro Yarns Ltd., Silvassa

59

Garware Wall-Ropes, Wai

158

Shri Lakshmi Cotsyn Ltd., Malwan, Kanpur

60

Gujrat Heavy Chemicals Ltd., Vapi

159

Siyaram Silk Mills, Silvassa

61

Himatsingka Seide Limited

160

Soktas Limited, Kagal

62

HIMSON Textile Engg. Industries

161

S. Kumars

63

Hindoostan Spg.& Wvg. Mills,Karad

162

Sangam India Limited

64

Ichalkaranji Co-op. Spg. Mills, Ichalkaranji

163

Shymte International, Faridabad

65

India Fashion

164

Smile Apparels, Bangalore

66

Indira Gandhi Mahila Sahakari Soot Girni Ltd., Ichalkaranji

165

Soma Textiles & Ind. Ltd., Baramati

67

Indo Count Industries Limited

166

Somany Evergreen Knits Ltd., Solapur

68

Indo Rama Synthetics (I) Ltd.,Nagpur

167

Spentex Industries Ltd., Baramati

69

Indo Rama Synthetics (I) Ltd.,Pithampur

168

Spike Knitters., Tirupur

70

Indu Mills, Lalbaug

169

Stella Silks Ltd., Bangalore

71

Indus Fila Ltd., Hundi, Mysore District (KS)

170

Suditi Industries Ltd., Navi-Mumbai

72

J.C.T. Ltd., Phagwara

171

Sulochana Cotton Spinning Mills Ltd., Tirupur

73

Jamshri Ranjitsinhji Spg.& Wvg. Mills,Solapur

172

Sunil Dyeing, Mumbai

74

Jathar Textiles, Ichalkaranji

173

Super Spinning Mills, Unit-1, Kirikera (A.P.)

75

Jawahar Spinning Mills,Dhule

174

Supreme Non-Wovens P. Ltd., Vapi

76

Jaya Balaji Processors (P) Ltd., Erode

175

Surya Processors Pvt. Ltd., Delhi.

77

Jaya shree Textile P. Ltd., Rishra, Kolkatta

176

Suryalaxmi Cotton Mills Ltd., Nagpur

78

Jyoti Overseas Limited

177

Sutantu Sizers, Ichalkaranji

79

Kannan Knitwears, Mumbai

178

Swadeshi Dyeing & Bleaching Mills Ltd., Ichalkaranji

80

Khosala Profil Pvt.Limited

179

Tata Mills, Mumbai

81

Kirloskar Toyoda Textile M/c., Jigani (KS)

180

Technocraft Industries (I) Ltd., Kalyan

82

Knit Craft Apparels International

181

The Karnataka Co-Op. Textile Processors Ltd., Borgaon

83

Konkan Synthetic Fibres, Mahad

182

Together Textile Mills Pvt.Ltd., Coimbatore

84

Lakshmi Card Clothing

183

Trimbak Industries Ltd.,Mahad

85

Lata Exports

184

Unifront Textile Processors Ltd.,Sircot, Perundurai

86

Laxmi Mills, Coimbatore

185

Uniworth, Nagpur

87

Lisa Apparels

 

 STUDENT ACHIEVEMENTS

 A) Successful Candidates in NIFT-Exam 2017

Sr.No Name of Student Class
1

Sakharpe Suraj Dilip

Final Year B.Text.(TT)
2

Patil Prashansa Kumar

Final Year B.Text (FT)

     Successful Candidates in TOFEL-Exam 2017

Sr.No Name of Student Class
1

Changediya Anand S.

Final Year B.Text.(TT)

 

B) Successful Candidates in NIFT-Exam 2016

 Sr.No  Name of Student  Class
 1  Akshaya Salunkhe  Final Year B.Text (FT)
 2  Delhinda D.Sangma    Final Year B.Text (FT)
 3  Girish B.Joshi   Final Year B.Text (FT)

 C) Successful Candidates in NID Exam 2016

 Sr.No  Name of Student  Class
 1 Tanmay Kawadkar  Final Year B.Text (FT)
Velan Manicka Sevugan  Final Year B.Text (FT)

 

D) Successful Candidates in NIFT-Exam 2015

 

Sr.

No.

Name of Students

Class

1


Samaleti Umesh Maruti

FINAL YEAR B.TEXT.(FT)

2

Revankar Amey Sandeep

FINAL YEAR B.TEXT.(FT)

3

Jagad Purnesh Harishbhai

FINAL YEAR B.TEXT.(FT)

4


Sambare Sayali Sudhakar

FINAL YEAR B.TEXT.(FT)

 

E) Successful Candidates in NIFT-Exam 2014

 

Sr.

No.

Name of Students

Class

1

Nikhil Mali

FINAL YEAR B.TEXT.(TT)

2

Sachin Tambe

FINAL YEAR B.TEXT.(TT)

 

F) Successful Candidates in GRE Exam-2014
 

Sr.

No.

Name of Students

Class

1

Kaushik Heda

FINAL YEAR B.TEXT.(TPE)

2

Dhandhania Vedant Anoopkumar

FINAL YEAR B.TEXT.(TT)

3

Sourabh Patil

FINAL YEAR B.TEXT.(MMTT)

 

 D) Students who have won prizes at Project / Paper Presentation contest at National Levels B.Text 2016-2017

 

Name of Student / Class Title Organized By Prize

Deepesh Punamiya  

Final Year B.Text.(MMTT)

A National Level Technical Symposium- Texus-2016 -Poster Present-12 /08/2016

Bannari Amman Institute of Tech.,Sathyamangalam Erode

First Prize

Prakash Choudhary 

Final Year B.Text.(MMTT)

A National Level Technical Symposium- Texus-2016 -Poster Present-12 /08/2016 Bannari Amman Institute of Tech.,Sathyamangalam Erode First Prize

Nisha Shukla

Final Year B.Text.(FT)

A National Level Technical Symposium- Texus-2016 -Non Technical Event -12 /08/2016 Bannari Amman Institute of Tech.,Sathyamangalam Erode First Prize

Nisha Shukla

Final Year B.Text.(FT)

A National Level Technical Symposium- Texus-2016 -Poster Present-12 /08/2016 Bannari Amman Institute of Tech.,Sathyamangalam Erode Second Prize

Himanshi Patodi 

Final Year B.Text.(FT)


A National Level Technical Symposium- Texus-2016 -Poster Present-12 /08/2016 Bannari Amman Institute of Tech.,Sathyamangalam Erode Second Prize

Shubodeep Das

Second Year B.Text. (MMTT)

A National Level Technical Symposium- Texus-2016 -Poster Present-12 /08/2016 Bannari Amman Institute of Tech.,Sathyamangalam Erode Third Prize

Rahul Seth

Third Year B.Text.(TC)

 A National Level Paper Presentation "Eureka 2016"  -24/09/2016 -Paper Presentation


 TKIET Warananagar  First Prize

Yash Jagwani

Second Year B.Text.(TPE)

A National Level Paper Presentation "Eureka 2016"  -24/09/2016 -Paper Presentation TKIET Warananagar First Prize

Pratik Kumar

Second Year B.Text.(TPE)

A National Level Paper Presentation "Eureka 2016"  -24/09/2016 -Paper Presentation TKIET Warananagar First Prize

Deepesh Punamiya

Final Year B.Text.(MMTT)

A National Level Technical Symposium Texvolution-17 Paper & Poster Presentation

 

Jaya Engineering college,Thiruninravur

First Prize

Parag Bali

Third Year B.Text.(TT)

 

A National Level Technical Symposium Texvolution-17 Paper & Poster Presentation

Jaya Engineering college,Thiruninravur

 

First Prize

Dhiraj Vyas

Third Year B.Text.(TC)

A National Level Technical Fiesta:Pragyaa 17-Paper & Poster Presentation -3 to 5/3/2017

SGGS Nanded

First & Second

Prize

Ram Agrawal

Third Year B.Text.(TC)

International Conference Vishwascon 2016-17- Best Paper Award-17 to 18/03/2017

VIT Pune Best Paper Award

 

E) Students who have won prizes at Project / Paper Presentation contest at National Levels B.Text 2014-2015  

Name of Student / Class

Title

Organized By

Prize

Gautam Alashe
Fina Y. B. Text. (MMTT)

National Level Technical Symposium “TAFETA’14” on 26/9/2014 – Paper Presentaton

K. S. Rangasamy College of Technology, Tiruchengode

First Prize


Parth Dalal
Third Y. B. Text. (TT)

National Level Technical Symposium “TAFETA’14” on 26/9/2014 – Paper Presentaton

K. S. Rangasamy College of Technology, Tiruchengode

First Prize 

Umesh Tiwari
Second Y. B. Text. (TT)

 National Level Technical Symposium “TAFETA’14” on 26/9/2014 – Poster Presentaton

 K. S. Rangasamy College of Technology, Tiruchengode

Third Prize

 Narayan Joshi
Final Y. B. Text. (TT)

National Level Technical Symposium “TAFETA’14” on 26/9/2014 – Poster Presentaton

 K. S. Rangasamy College of Technology, Tiruchengode

 Third Prize

 
Akash Bhokare
Third Y. B. Text. (TT) 

National Level Technical Symposium “TAFETA’14” on 26/9/2014 – Poster Presentaton  

 K. S. Rangasamy College of Technology, Tiruchengode

 First Prize

 Ashish Hulle
M. Text. (TT) 

National Confernece on 26 & 27/9/2014 – Paper Presented  

 Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore

 Presented

Abhishek Vhanbatte
Final Y. B. Text. (TC)


 A National Level Event Master Presenter 2K14 on 27/9/14 – Paper Presented 

 SITCE, Yadrav 

 First Prize

 
Ashish Hulle
M. Text. (TT)

 International Conference on 17 to 18/01/2015 

 Jawaharlal Nehru University, New Delhi 

 Contribution 2 Papers

 
Vaibhav Nagaje
M. Text. (TC) 

International Conference on 17 to 18/01/2015 

Jawaharlal Nehru University, New Delhi 

 Contribution 1 Paper

 Rajput Sneha Karansing
Second Y. B. Text. (TC)


 Texvolution ’15 National Level Technical Symposium – 21/2/15 – Paper Presentation 

 Jaya Engineering College, Thiruninravur

 First Prize


Pazare Shaulin Pramod
Second Y. B. Text. (TC)

 
 Texvolution ’15 National Level Technical Symposium – 21/2/15 – Paper Presentation 

  Jaya Engineering College, Thiruninravur

  First Prize

Ashish Hulle
M. Text. (TT)

International Conference on Trends, Innovation & Market Potential in Technical Textiles 
12 to 14/03/2015 

 Institute of Technology, Sathyamangalam 

 Paper Presented

 Vaibhav Nagaje   

M. Text. (TC)

International Conference on Trends, Innovation & Market Potential in Technical Textiles 12 to 14/03/2015 

 Institute of Technology, Sathyamangalam

  Paper Presented


Abhishek Rawal
M. Text. (TT)

 International Conference on Trends, Innovation & Market Potential in Technical Textiles 12 to 14/03/2015 

 Institute of Technology, Sathyamangalam

  Paper Presented

 
Umesh Tiwari
Second Y. B. Text. (TT)

 Texcreative ’15 National Level Technical Symposium – 16 & 17/3/15 – Paper Presentation 

 Bapuji Institute of Engg. and Tech., Davangere 

 First Prize

 
Akshay Rathi
Second Y. B. Text. (TT) 

Texcreative ’15 National Level Technical Symposium – 16 & 17/3/15 – Paper Presentation 

 Bapuji Institute of Engg. and Tech., Davangere 

 First Prize

Pranshil Gourkar
Third Y. B. Text. (TT)

National Level Design and Tech. Symposium “Sfilata 15” Paper Presentation – March 15

Jawaharlal Dards Institute of Engg. & Tech. Yavatmal

First Prize

Girish Joshi
Third Y. B. Text. (TT)

National Level Design and Tech. Symposium “Sfilata 15” Paper Presentation – March 15

Jawaharlal Dards Institute of Engg. & Tech. Yavatmal

First Prize

Chetna Chatole
Third Y. B. Text. (FT)

National Level Design and Tech. Symposium “Sfilata 15” Paper Presentation – March 15

Jawaharlal Dards Institute of Engg. & Tech. Yavatmal

Third Prize

Pallavi Kuldhar
Third Y. B. Text. (FT)

National Level Design and Tech. Symposium “Sfilata 15” Paper Presentation – March 15

Jawaharlal Dards Institute of Engg. & Tech. Yavatmal

Third Prize

Gaurav Thengre
Third Y. B. Text. (MMTT)

 National Level Tech. Fiesta ‘Pragyaa 15’ Texplorer Presentation – 13 to 15/3/2015

 SGGSIET, Nanded

Third Prize

Chandraprakash Shukla
Third Y. B. Text. (TC)

 National Level Tech. Fiesta ‘Pragyaa 15’ Texplorer Presentation – 13 to 15/3/2015

  SGGSIET, Nanded

 Third Prize

 Abhishek Vhanbatte

Pushpak Parekh
Rahul Powar
Final Y. B. Text. (TC)

A National Level Intercollegiate Technical Event
Texquest- 2015 – 26/3/2015

 ICT, Mumbai

 First Prize

 

Name of Student / Class

Title

Organized By

Prize

Gautam Alashe
Fina Y. B. Text. (MMTT)

National Level Technical Symposium “TAFETA’14” on 26/9/2014 – Paper Presentaton

K. S. Rangasamy College of Technology, Tiruchengode

First Prize


Parth Dalal
Third Y. B. Text. (TT)

National Level Technical Symposium “TAFETA’14” on 26/9/2014 – Paper Presentaton

K. S. Rangasamy College of Technology, Tiruchengode

First Prize 

Umesh Tiwari
Second Y. B. Text. (TT)

 National Level Technical Symposium “TAFETA’14” on 26/9/2014 – Poster Presentaton

 K. S. Rangasamy College of Technology, Tiruchengode

Third Prize

 Narayan Joshi
Final Y. B. Text. (TT)

 

National Level Technical Symposium “TAFETA’14” on 26/9/2014 – Poster Presentaton

 K. S. Rangasamy College of Technology, Tiruchengode

 Third Prize

 
Akash Bhokare
Third Y. B. Text. (TT) 

 

National Level Technical Symposium “TAFETA’14” on 26/9/2014 – Poster Presentaton  

 K. S. Rangasamy College of Technology, Tiruchengode

 First Prize

 Ashish Hulle
M. Text. (TT) 

 

National Confernece on 26 & 27/9/2014 – Paper Presented  

 Coimbatore Institute of Technology, Coimbatore

 Presented

Abhishek Vhanbatte
Final Y. B. Text. (TC)

 


 A National Level Event Master Presenter 2K14 on 27/9/14 – Paper Presented 

 SITCE, Yadrav 

 First Prize

 
Ashish Hulle
M. Text. (TT)

 

 International Conference on 17 to 18/01/2015 

 Jawaharlal Nehru University, New Delhi 

 Contribution 2 Papers

 
Vaibhav Nagaje
M. Text. (TC) 

 

International Conference on 17 to 18/01/2015 

Jawaharlal Nehru University, New Delhi 

 Contribution 1 Paper

 Rajput Sneha Karansing
Second Y. B. Text. (TC)


 Texvolution ’15 National Level Technical Symposium – 21/2/15 – Paper Presentation 

 Jaya Engineering College, Thiruninravur

 First Prize

 


Pazare Shaulin Pramod
Second Y. B. Text. (TC)

 
 Texvolution ’15 National Level Technical Symposium – 21/2/15 – Paper Presentation 

  Jaya Engineering College, Thiruninravur

  First Prize

 

Ashish Hulle
M. Text. (TT)

 

International Conference on Trends, Innovation & Market Potential in Technical Textiles 
12 to 14/03/2015 

 Institute of Technology, Sathyamangalam 

 Paper Presented

 Vaibhav Nagaje   

M. Text. (TC)

International Conference on Trends, Innovation & Market Potential in Technical Textiles 12 to 14/03/2015 

 Institute of Technology, Sathyamangalam

  Paper Presented

 


Abhishek Rawal
M. Text. (TT)

 International Conference on Trends, Innovation & Market Potential in Technical Textiles 12 to 14/03/2015 

 Institute of Technology, Sathyamangalam

  Paper Presented

 
Umesh Tiwari
Second Y. B. Text. (TT)

 

 Texcreative ’15 National Level Technical Symposium – 16 & 17/3/15 – Paper Presentation 

 Bapuji Institute of Engg. and Tech., Davangere 

 First Prize

 
Akshay Rathi
Second Y. B. Text. (TT) 

 

Texcreative ’15 National Level Technical Symposium – 16 & 17/3/15 – Paper Presentation 

 Bapuji Institute of Engg. and Tech., Davangere 

 First Prize

Pranshil Gourkar
Third Y. B. Text. (TT)

National Level Design and Tech. Symposium “Sfilata 15” Paper Presentation – March 15

Jawaharlal Dards Institute of Engg. & Tech. Yavatmal

First Prize

Girish Joshi
Third Y. B. Text. (TT)

National Level Design and Tech. Symposium “Sfilata 15” Paper Presentation – March 15

Jawaharlal Dards Institute of Engg. & Tech. Yavatmal

First Prize

Chetna Chatole
Third Y. B. Text. (FT)

National Level Design and Tech. Symposium “Sfilata 15” Paper Presentation – March 15

Jawaharlal Dards Institute of Engg. & Tech. Yavatmal

Third Prize

Pallavi Kuldhar
Third Y. B. Text. (FT)

National Level Design and Tech. Symposium “Sfilata 15” Paper Presentation – March 15

Jawaharlal Dards Institute of Engg. & Tech. Yavatmal

Third Prize

Gaurav Thengre
Third Y. B. Text. (MMTT)

 National Level Tech. Fiesta ‘Pragyaa 15’ Texplorer Presentation – 13 to 15/3/2015

 SGGSIET, Nanded

Third Prize

 

Chandraprakash Shukla
Third Y. B. Text. (TC)

 National Level Tech. Fiesta ‘Pragyaa 15’ Texplorer Presentation – 13 to 15/3/2015

  SGGSIET, Nanded

 Third Prize

 Abhishek Vhanbatte

Pushpak Parekh
Rahul Powar
Final Y. B. Text. (TC)

A National Level Intercollegiate Technical Event
Texquest- 2015 – 26/3/2015

 ICT, Mumbai

 First Prize

 

F) Students who have won prizes at Project / Paper Presentation contest at National Levels B.Text 2013-2014

 

Sr.

No.

Name of Student / Class

Title

Organized By

Prize

1

Ashish Hulle

M.Text (TT)

43rd National Annual Convention- Best Project Thesis-19 to 21/12/2013

TKIET, Warananagar

First Prize

2

Sagar C. Laykar

Third Y. B. Text. (TC)

A Series of National Level Evnets “Olympus 2K13-14 on 15 & 16/9/2013 – Paperfest (Civil)

College of Engineering, Pandharpur

First Prize

3

Sneha S. Bedage

Third Y. B. Text. (FT)

A Series of National Level Evnets “Olympus 2K13-14 on 15 & 16/9/2013 – Paperfest (Civil)

College of Engineering, Pandharpur

First Prize

4

Sanket K. Patil

Third Y. B. Text. (TC)

A Series of National Level Evnets “Olympus 2K13-14 on 15 & 16/9/2013 – Paperfest (Civil)

College of Engineering, Pandharpur

Second Prize

5

Rahul K. Powar

Third Y. B. Text. (TC)

A Series of National Level Evnets “Olympus 2K13-14 on 15 & 16/9/2013 – Paperfest (Civil)

College of Engineering, Pandharpur

Second Prize

6

Sangameswaran B.

Third Y. B. Text. (MMTT)

National Level Technical Symposium and Project Design contest ‘15th Futura” on 2 to 4/9/2013 – Tex Arena (Quiz Competition

Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam

Second Prize

7

Shivanshu Anil Bagree

Third Y. B. Text. (TPE)

National Level Technical Symposium and Project Design contest ‘15th Futura” on 2 to 4/9/2013 – Tex Arena (Quiz Competition

Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam

Second Prize

8

Sangameswaran B.

Third Y. B. Text. (MMTT)

National Level Technical Symposium and Project Design contest ‘15th Futura” on 2 to 4/9/2013 – Paper Presentation

Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam

First Prize

9

Shivanshu Anil Bagree

Third Y. B. Text. (TPE)

National Level Technical Symposium and Project Design contest ‘15th Futura” on 2 to 4/9/2013 – Paper Presentation

Bannari Amman Institute of Technology, Sathyamangalam

First Prize

10

Yugandhara S. Bhujugade

Second Y. B. Text. (FT)

A National Level Event “Master Presenter 2K13” on 30/9/13 – Paper Presentation

Sharad Institute of Technology & College of Engineering, Yadrav

First Prize

11

Pranoti V. Mohite

Third Y. B. Text. (TC)

A National Level Event “Master Presenter 2K13” on 30/9/13 – Paper Presentation

Sharad Institute of Technology & College of Engineering, Yadrav

First Prize

 G)  Students who have won prizes at Project / Paper Presentation contest at National Levels B.Text 2012-2013

 

Sr.

No.

Name of Student / Class

Title

Organized By

Prize

1.

Mihir C. Gandhi

Final Y. B. Text. (TT)

A National Level Technical Symposium “Fibrofest 2012”

31/8/2012 – Business Plan

Kumarguru College of Technology, Coimbatore

First Prize

2.

Mehta Pankaj J.

Final Y. B. Text. (TT)

A National Level Technical Symposium “Fibrofest 2012”

31/8/2012 – Business Plan

Kumarguru College of Technology, Coimbatore

First Prize

3.

Bhoopathy Raja K. M.

Third Y. B. Text. (TT)

A National Level Technical Symposium “Fibrofest 2012”

31/8/2012 – Paper Presentation and General Quiz

Kumarguru College of Technology, Coimbatore

Third Prize &

First Prize

4.

Akshay Jakhotiya

Third Y. B. Text. (TT)

A National Level Technical Symposium “Fibrofest 2012”

31/8/2012 – Paper Presentation

Kumarguru College of Technology, Coimbatore

Third Prize

5.

Karthik K.

Third Y. B. Text. (TC)

A National Level Technical Symposium “Fibrofest 2012”

31/8/2012 – Poster Presentation

Kumarguru College of Technology, Coimbatore

First Prize

6.

S. Manivannan

Third Y. B. Text. (TC)

A National Level Technical Symposium “Fibrofest 2012”

31/8/2012 – Poster Presentation

Kumarguru College of Technology, Coimbatore

First Prize

7.

Mitesh Jain

Third Y. B. Text. (MMTT)

A National Level Technical Symposium “Fibrofest 2012”

31/8/2012 – Technical Quiz

Kumarguru College of Technology, Coimbatore

First Prize

8.

Pankaj Mehta

Final Y. B. Text. (TT)

A National Level Technical Symposium “Fibrofest 2012”

31/8/2012 – Technical Quiz

Kumarguru College of Technology, Coimbatore

First Prize

9.

Pawankumar Purohit

Final Y. B. Text. (TT)

Special Article Published – Polymer Nanocomposites

Dye Chem Pharma Business News

Sept. 2012

10.

Arvind Rao

M. Text. (TT)

Paper Published – Knitted Spacer Fabrics – A Rieview

Asian Textile Journal

Nov. 2012

11.

Abhijit Dhoke

Third Y. B. Text. (MMTT)

Annual National Level Technical Festival “Vastra’13” – 18/1/2013 – Poster Presentation

VJTI, Mumbai

Third Prize

12.

Tanvi Kamble

Third Y. B. Text. (TT)

Annual National Level Technical Festival “Vastra’13” – 18/1/2013 – Poster Presentation

VJTI, Mumbai

Third Prize

13.

Yugnath Sethi

Third Y. B. Text. (MMTT)

Annual National Level Technical Festival “Vastra’13” – 18/1/2013 – Live Project

VJTI, Mumbai

First Prize

14.

Shreyash Sawant

Third Y. B. Text. (TT)

Annual National Level Technical Festival “Vastra’13” – 18/1/2013 – Poster Presentation

VJTI, Mumbai

Second Prize

15.

Akshay Jakhotya

Third Y. B. Text. (TT)

Annual National Level Technical Festival “Vastra’13” – 18/1/2013 –Poster Presentation

VJTI, Mumbai

First Prize

16.

Akshay Jakhotya

Third Y. B. Text. (TT)

Annual National Level Technical Festival “Vastra’13” – 18/1/2013 –Paper Presentation

VJTI, Mumbai

Second Prize

17.

Akshay Shivaji Patil

Third Y. B. Text. (TT)

ZEST’ 13 – Sport Event – Hurdles (400) mtrs

COE, Pune

First Prize

18.

Vedant Dhandhania

Third Year B. Text. (TT)

National Level Technical festival Vastra 2013 – 18/1/2013

Project Presentation

VJTI, Mumbai

First Prize

19.

Yugansh Sethi

Third Year B. Text (MMTT)

National Level Technical festival Vastra 2013 – 18/1/2013

Project Presentation

VJTI, Mumbai

First Prize

20.

Shreyash Sawant

Third year B. Text (TT)

National Level Technical festival Vastra 2013 – 18/1/2013

Project Presentation

VJTI, Mumbai

First Prize

21.

Zunjarrao Kamble

Third year B. Text (TT)

National Level Design & Technical Symposiug – SFILATA’13 – Poster Presentation 1 & 2/3/13

JDIET, Yavatmal

Second Prize

22.

Rohit Vasawade

Third year B. Text (TT)

National Level Design & Technical Symposiug – SFILATA’13 – Poster Presentation – 1 & 2/3/13

JDIET, Yavatmal

Second Prize

23.

Sachin Bhambure

M. Text. (TT)

National Level Design & Technical Symposiug – SFILATA’13 – Paper Presentation 1 & 2/3/13

JDIET, Yavatmal

Second Prize

24.

Atul Pohane

M. Text. (Tech. Text.)

National Level Design & Technical Symposiug – SFILATA’13 – Paper Presentation 1 & 2/3/13

JDIET, Yavatmal

Second Prize

25.

Akshay Jakhotya

Third Y. B. Text. (TT)

National Level Students’ Technical Symposium – Texcreative-13 – Paper Presentation 15 & 16/3/13

BIET, Davangere

Second Prize

26.

Bhoopathy Raja K. M.

Third Y. B. Text. (TT)

National Level Students’ Technical Symposium – Texcreative-13 – Paper Presentation 15 & 16/3/13

BIET, Davangere

Second Prize

27.

Tanvi Kamble

Third Y. B. Text. (TT)

National Level Technicl Symposium – Texfete’ 13 – Paper Presentation & Short Film – 13/3/13

PBCET, Tiruchirappalli

First Prize

Second Prize

28.

Chandrakant Shukla

Third Y. B. Text. (MMTT)

National Level Technicl Symposium – Texfete’ 13 – Paper Presentation & Short Film – 13/3/13

PBCET, Tiruchirappalli

First Prize

Second Prize

29.

Moin Khan

Third Y. B. Text. (TT)

National Level Technical Event – Pragyaa 2013 – Texplorer PPT – 29-31/3/13

SGGSIET, Nanded

Second Prize

30.

Ameya Marathe

Third Y. B. Text. (TT)

National Level Technical Event – Pragyaa 2013 – Texplorer PPT – 29-31/3/13

SGGSIET, Nanded

Second Prize

31.

Dhananjay Raj

Third Y. B. Text. (TT)

National Level Technical Event – Pragyaa 2013 – Texplorer PPT – 29-31/3/13

SGGSIET, Nanded

Second Prize

32.

Abhijit Dhoke

Third Y. B. Text. (MMTT)

National Level Techno Cultural Fest – TechnoSmania 2k13 – Paper Presentation – 28-30/3/13

Osmania University, Hyderabad

First Prize

33.

Abhijit Teke

Third Y. B. Text. (MMTT)

National Level Techno Cultural Fest – TechnoSmania 2k13 – Paper Presentation – 28-30/3/13

Osmania University, Hyderabad

First Prize

34.

Akshay Jakhotya

Third Y. B. Text. (TT)

National Level Technical Event – Pragyaa 2013 – Texplorer PPT – 29-31/3/13

SGGSIET, Nanded

First Prize

35.

Pramod Gurave

Final Y. B. Text. (TC)

National Level Technical Event – Texquest-2013 – Quiz Competition – 22/3/2013

ICT, Mumbai

Third Prize

36.

Aniket Mahadik

Final Y. B. Text. (TC)

National Level Technical Event – Texquest-2013 – Quiz Competition – 22/3/2013

ICT, Mumbai

Third Prize

37.

Dalal Parth

First Y. B. Text. (TT)

National Level Student Technofest – Kshitij 13 – Abhivyakti – Paper Presentation – 24/3/2013

SCET, Surat

Second Prize

38.

Vijay Suryavanshi

Final Y. B. Text. (TPE)

National Level Technical Event Texquest 2013 – Texquest 13 – 22/3/2013

ICT, Mumbai

Third Prize



Copyright © 2016 - All Rights Reserved - DKTES. Website by Rivet Solutions.

Mandatory Disclosures